gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt2

Kaj je nezahteven objekt in kako dobimo gradbeno dovoljenje?

Kot lastnik posesti se lahko odločite za postavitev pomožnih objektov. Vendar je pri tem potrebno upoštevati nekaj zakonskih omejitev. Če razmišljate o postavitvi nadstreška za vozila, ga lahko postavite, a morate upoštevati določene kriterije glede površine in višine, podobno velja za senik in kozolec. Ker so to enostavni objekti brez gradbenega dovoljenja, vam je prihranjen obisk na upravni enoti in urejanje vse običajne dokumentacije, ki ste jo potrebovali ob gradnji hiše.

Za postavitev garaže, bazena ali drvarnice pa boste morali pridobiti gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt, a ne potrebujete projektne dokumentacije. Seveda pa se morate tudi pri takšnih gradnjah držati strogih zakonskih določb glede dimenzij, ki so še dovoljene za takšno gradnjo. Običajno pa je zanje dovolj skica, na kateri so navedene vse potrebne dimenzije ter jasno prikazuje tudi samo umestitev v predvideni prostor.

gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt1

Vrste gradenj in potrebna dokumentacija

Če je potrebno gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt, ga boste ravno tako potrebovali tudi za zahtevnega, kamor spadajo garažne, industrijske ter poslovne in upravne stavbe s površino 4.000 kvadratnih metrov in več ter z višino, ki znaša 25 metrov in več. V isto kategorijo pa se uvrščajo tudi večstanovanjske, enostanovanjske in gostinske stavbe s površino večjo od 2.000 kvadratnih metrov ter višino več kot 25 metrov.

Poleg kozolcev in senikov pa so enostavni objekti brez gradbenega dovoljenja še rezervoarji za nafto ali utekočinjeni naftni plin s prostornino do 5 kubičnih metrov, vodnjaki, zajetja in vrtine do 30 metrov globine, zbiralniki za kapnico s prostornino do 30 kubičnih metrov, kašče visoke do največ 3,5 metra in z bruto površino do največ 20 kvadratnih metrov ter tudi čebelnjaki visoki do največ 3 metre in z bruto površino do največ 20 kvadratnih metrov.

gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt

Ali je potrebno gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt?

Da, v tem primeru ga potrebujete. Kot smo že omenili uvodoma, boste potrebovali še skico z vsemi navedenimi dimenzijami bodoče konstrukcije. Ni pa vam potrebno oddati nobene projektne dokumentacije. Kaj vse lahko gradite pod takšnimi pogoji?

Zgradite lahko bazen do tlorisne površine 30 kvadratnih metrov in globine 1,35 metra; ograjo, ki mora biti nižja od 2,2 metra; enoetažno pritlično lopo, ki jo lahko uporabljate za shranjevanje vrtne opreme ali delovnega orodja, do višine največ 4 metre ter z bruto površino največ 15 kvadratnih metrov; garažo z višino do največ 3,5 metra in z bruto površino do največ 30 kvadratnih metrov; uto ali senčnico, visoko največ 3 metre in z bruto površino do največ 15 kvadratnih metrov, in podobno.

gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt.2.

Dodatna dokumentacija ob oddaji vloge

V vseh zgoraj naštetih primerih potrebujete torej gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt. Vlogo zanj lahko oddate sami, a potrebujete še obvezno dodatno dokumentacijo, ki jo natančneje določa pravilnik o projektni in drugi dokumentaciji. Tam so natančno zapisane vse zahteve za dokumentacijo, ki mora spremljati gradnjo takšnih konstrukcij, in ki jo morate obvezno priložiti na pristojni upravni enoti.

Med obvezno dokumentacijo za vlogo za gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt spadajo obrazci, na katerih oddate zahtevo za pridobitev dovoljenja • priloga 6, in dokumentacijo • priloga 11 B. V prilogi 6 morate navesti vse osnovne podatke o parceli in investitorju, obenem pa tudi podatek o tem, ali bo nova postavitev priključena na komunalno infrastrukturo. V primeru, da bo, morate navesti tudi na katero infrastrukturo bo priključena. Priložite še kratek opis nove konstrukcije.

gradbeno dovoljenje za nezahteven objekt3

Skico, ki jo morate priložiti, lahko skicirate tudi z roko. Prikazovati mora tloris v merilu 1:100, na njej pa mora biti razvidna tudi oblika terena oziroma pogled ter značilni prerez. Ni pa nujno, da je narisana, lahko je tudi v kakšni drugi obliki. Vso priloženo dokumentacijo morate kot investitor oziroma graditelj sami podpisati, lahko pa za to določite tudi pooblaščeno osebo.