Ko se potopimo v svet literature, ne gre zgolj za branje knjig kot zabavno prostočasno aktivnost, temveč s tem sprožimo različne duševne in mentalne procese. Na ta način lahko na primer:
- odmislimo vsakodnevne skrbi in stres
- ter se umirimo,
- poleg tega pa lahko raziskujemo nove ideje,
- doživljamo različne perspektive
- in se poglobimo v kompleksnost človeških čustev.
Pozitivnih učinkov, ki bodo podrobneje naslovljeni v nadaljevanju, je še precej več. In če se odločimo za branje knjig na spletu, bomo lahko do literature dostopali praktično od koderkoli in nam ne bo potrebno premišljevati glede prostorskih kapacitet oziroma kam umestiti vse knjižne zaklade ali kako jih tovoriti na potovanju ter ob drugih priložnostih.
Sprostitveni učinki
Ko se poglobimo v zanimivo besedilo, se naše telo oziroma mišice sprostijo, srčni utrip pa upočasni. To nam pomaga pri obvladovanju stresa in vzpostavljanju notranjega miru. Študija, ki so jo leta 2009 opravili na Univerzi v Sussexu, je pokazala, da na ta način znižamo stres za skoraj 70 %, poleg tega pa ima ta aktivnost hitrejši učinek kot poslušanje glasbe, sprehod ali skodelica čaja. Biblioterapija je tudi učinkovita metoda pri depresivnih stanjih. V drugi študiji, objavljeni v reviji Social Science & Medicine leta 2016, so raziskovalci ugotovili, da če beremo vsaj pol ure na dan, lahko podaljšamo našo življenjsko dobo za dve leti.
Razvoj domišljije in kreativnosti
Pobeg v drugačen svet v prvi vrsti spodbuja našo kreativnost in domišljijo. Ko beremo o različnih likih, dogodkih in krajinah, si lahko predstavljamo njihov videz, različne zvoke in vonjave, s čimer razvijamo svojo sposobnost vizualizacije. To nam med drugim lahko pomaga pri razreševanju različnih situacij tudi v vsakdanjem življenu.
Krepitev jezikovnih spretnosti in izboljšanje kognitivnih funkcij
Poleg naštetega, lahko znatno izboljšamo tudi naše jezikovne spretnosti ter besedni zaklad. Spoznavanje novih besed, slogov pisanja in izrazov bogati naše komunikacijske spretnosti, posledično pa se lahko boljše sporazumevamo z drugimi ljudmi, lažje argumentiramo ali zagovarjamo svoja stališča in sestavljamo kompleksnejša besedila, kar vpliva tudi na našo samopodobo in v končni fazi na naše dobro počutje. Ravno tako izboljšujemo svoje kognitivne funkcije nasploh, saj moramo:
- slediti zaporedju dogodkov,
- si zapomniti podrobnosti likov
- in slediti rdeči niti zgodbe.
Vse to krepi našo sposobnost koncentracije, pozornosti ter pomnjenja, ki so potrebni za opravljanje vsakdanjih opravil, v jeseni življenja pa nam to pomaga tudi v boju proti Alzheimerjevi bolezni in demenci.
Branje knjig na spletu za učinkovit dostop do novih literarnih doživetij in s tem sprostitve
Branje knjig v digitalnem okolju postaja vse bolj priljubljeno, saj nam spletne platforme in aplikacije omogočajo enostaven dostop do širokega nabora knjižnih del. Beremo jih lahko:
- bodisi na računalniku,
- tablici
- ali pametnem telefonu.
Ena od glavnih prednosti je torej vsekakor priročnost, obenem pa lahko ob pomanjkanju fizičnega prostora za shranjevanje dostopamo do precej večjega števila del, ne da bi nam bilo treba delati kompromise glede uporabe različnih kotičkov. Različni avtorji in žanri so tako le nekaj klikov stran, ne glede na kraj in čas. Pomembna komponenta je tudi interaktivnost – mnoge platforme nam omogočajo:
-
- označevanje pomembnih mest,
- pisanje zaznamkov
- ter deljenje svojih misli in mnenj z drugimi uporabniki preko komentarjev ali na družbenih omrežjih.
Resda pa bodo fizične kopije vselej imele svoj čar, saj dotik papirja in njegov vonj predstavljata nekaterim bralcem tudi pomembno senzorično izkušnjo. Vzpon uporabe digitalnih izvodov je sicer v prihodnosti pričakovan, saj bodo platforme in ponudniki vpeljevali inovativne prijeme, ki bodo privabili nove uporabnike. S tem pa bo tovrstna sprostitev še bolj dostopna. Vsi našteti učinki kažejo velik vpliv na našo duševno dobrobit, pri čemer ne gre torej le za obogatitveni element, temveč ohranjamo našo mentalno ostrino ter izboljšujemo naše celotno življenje nasploh.