varnostne kamere

Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo

Če svoje delo opravljate v pisarni, skoraj zagotovo v službi uporabljate računalnik, danes verjetno najpogosteje uporabljeno orodje za uspešno opravljanje dela, pa tudi za optimalno delovanje poslovnih procesov. Glede na ponudbo na trgu pa odgovor na vprašanje »Kakšen računalnik potrebujem?« ni najbolj preprost. Se je bolje odločiti za namizne računalnike ali delovne postaje? Prenosnike ali mobilne delovne postaje? Ali višjo ceno delovne postaje upravičuje njena uporabnost, funkcionalnost, vzdržljivost in zmogljivost? Da bi si znali odgovoriti na zastavljena vprašanja in sprejeti pravilno odločitev, moramo najprej preveriti, za kaj potrebujemo računalnik ter kakšne naloge z njim opravljamo. Kar se osebne uporabe naprav tiče, v večini primerov še vedno zadostuje namizni računalnik, tudi na primer za igranje iger, ustvarjanje glasbe, urejanje fotografij, pregledovanje videoposnetkov ali video nadzor, ko se z računalnikom poveže varnostna kamera, kakršno si lahko ogledate na povezavi https://www.anker.si/kategorija/eufy/security/zunanje-varnostne-kamere/.

delovne postaje

Kaj so delovne postaje in komu so namenjene?

Vloga in namen tako računalnika kot delovne postaje v življenju posameznika sta enaka, potrebujemo ju za opravljanje svojega dela ter ostalih nalog, ki jih z njuno pomočjo opravljamo. Princip je torej isti, vendar so pri tovrstni primerjavi ključne nianse. Že izgled delovne postaje je nekoliko drugačen, njeno ohišje je, ne glede na to, ali gre za klasično ali mobilno različico, večje, težje in robustnejše.

Vpogled v njeno delovanje pa razkrije temeljne prednosti:

  • izjemno zmogljiv procesor, ki ga odlikuje: večje število jeder, velik predpomnilnik in višji delovni takt;
  • nadpovprečna kapaciteta delovnega pomnilnika (RAM); t.i. ECC RAM omogoča bistveno hitrejše delovanje naprave kot klasični RAM, pa tudi sposobnost samodejnega odpravljanja napak ter možnost shranjevanja podatkov brez napajanja;
  • ločena grafična kartica, ki razbremeni osrednji procesor in omogoča najzahtevnejše grafične operacije;
  • možnost uporabe več trdih diskov in SSD-jev, s tem pa več prostora za shranjevanje podatkov.

delovne postaje2

V praksi velja, da so delovne postaje, tako klasične kot mobilne, nadpovprečno zmogljivi računalniki oziroma prenosniki, ki so namenjeni zahtevnim uporabnikom in predvsem profesionalni uporabi. Za najbolj razširjene delovne procese in naloge, kot so uporaba orodij za urejanje besedil, elektronske pošte in brskanje po spletu, ima računalnik povsem dovolj moči in zmogljivosti. Za bolj zahtevne naloge, kot so kompleksna obdelava podatkov, ustvarjanje zvoka in slike, video montaža, animacija in programiranje, pa je nakup delovne postaje zagotovo prava odločitev.

delovne postaje1

Varen dom s pomočjo video nadzora

Varnost je ena od osnovnih vrednot, brez katere so ogrožene tudi marsikatere ostale temeljne človeške vrednote, kot je blaginja in pravica do lastnine. Dom je naše zatočišče, kjer se imamo pravico počutiti varne in kjer se nahaja naša lastnina, ki jo želimo zaščititi. Tega občutka pa si ne želimo izgubiti niti takrat, ko nas ni doma. To, da bomo v službi ali na večdnevnem oddihu povsem brezskrbni, nam bo omogočila varnostna kamera oziroma video nadzor.

Varnostna kamera se danes uporablja tako v poslovnih okoljih kot v zasebnem življenju, pravzaprav je njena uporaba dokaj preprosta, tudi čedalje bolj cenovno dostopna in zato vse bolj razširjena. Varnostna kamera omogoča nadzor znotraj in zunaj doma. Prav v vsakem trenutku lahko preko pametnega telefona ali računalnika ter aplikacije, ki posreduje video vsebino, pogledamo, kaj se na določenem kraju dogaja.

zunanje varnostne kamere1

Varnostna kamera in pasti uporabe

Če se odločite za video nadzor svojega doma, bodite pozorni na nekaj temeljnih priporočil, ki jih je vredno upoštevati, ter na pasti, ki jih uporaba video nadzora v lastnem domu predstavlja.

  • Kaj želite nadzirati? Običajno želimo z video nadzorom pokriti vse fizične dostope v naš dom, to pomeni, da bo v stanovanju verjetno dovolj ena naprava, usmerjena proti vhodnim vratom, v hiši pa vsaj ena na vsakem vogalu objekta. Pri tem je potrebno upoštevati zakonodajo, ki izrecno zapoveduje, da mora biti varnostna kamera ustrezno usmerjena in lahko »opazuje« zgolj površino, ki je naša last.
  • Kaj smete nadzirati? Če se varnostna kamera uporablja v zasebne namene, tega na objektu ali zemljišču ni potrebno posebej označiti (kot je z nalepko označeno v primerih, ko je objekt varovan z videonadzorom), je pa priporočljivo, saj v nekaterih primerih že opozorilo prežene vsiljivca. Vseeno pa tudi za zasebno uporabo velja, da video nadzor ne sme biti usmerjen v sosednja privatna in javna zemljišča, za tovrstno snemanje ste tudi kazensko odgovorni.

zunanje varnostne kamere

Kako izbrati primerno vrsto varnostne kamere?

  • Glede na lokacijo naprave. Izbiramo lahko med notranjimi, zunanjimi in kombiniranimi modeli, ki se med seboj razlikujejo predvsem po odpornosti na vremenske vplive in ostale fizične poškodbe.
  • Glede na kakovost slike. Pomembne so ločljivost (kakšne podrobnosti lahko kamera zajame in prenese v sliki), svetilnost (zmožnost snemanja v temi), zmožnost osvetlitve območja in zaznavanja gibanja.
  • Glede na vrsto prenosa slike. Kamera je lahko povezana preko klasičnega kabla, preko brezžičnega interneta ali preko SIM kartice oziroma 3G/4G prenosa podatkov.
  • Glede na način shranjevanja podatkov (vsebine video nadzora). Večina naprav omogoča shranjevanje v lastnem notranjem pomnilniku, na dodatno pomnilniško kartico ali v zunanji strežnik.

Glede na vir napajanja. Najbolj optimalen in priročen je stalen način preko napajalnika PoE, pogost vir pa je tudi klasična baterija, ki omogoča omejeno uporabo, dokler se baterija ne izprazni.